Zpřísnění opatření proti koronaviru od pondělí 25. října 2021

V následujících dvou týdnech budou v platnosti protiepidemická opatření, kterými vláda reaguje na rostoucí počty nakažených onemocněním Covid-19.

Od 25. října 2021
Opět bude zavedena povinnost nosit respirátor ve všech vnitřních prostorech budov včetně pracovišť až na stanovené výjimky, například pro pedagogické pracovníky při výuce nebo pro zaměstnance, kteří budou na pracovišti sami. Totéž platí pro veškeré akce konané uvnitř.

Od 1. listopadu 2021
Bude platit, že provozovatelé restaurací, klubů, diskoték a dalších obdobných provozoven budou mít povinnost kontrolovat OTN (očkování, testování, nemoci), zda má zákazník platný test, očkování či potvrzení o prodělání nemoci Covid-19.
Dojde ke zkrácení doby platnosti testů – antigenní test bude nově platit jen 24 hodin, PCR test 72 hodin.
Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo omezit úhradu preventivních testů na SARS-CoV-2. Nárok na bezplatné provedení testu (RAT antigenní test jednou za sedm dnů a dva PCR testy za kalendářní měsíc) budou mít nově jen osoby mladší 18 let, osoby, které se kvůli zdravotnímu stavu nemohou podrobit očkování a osoby, které podstoupily alespoň jednu dávku očkování.
Zvyšuje se věková hranice dětí, které se nemusejí prokazovat OTN, ze šesti na dvanáct let, a pokud se bude jednat o organizovanou sportovní soutěž, zvyšuje se tato věková hranice na 18 let.
K očkování se mohou registrovat lidé starší 12 let. Na třetí, tzv. posilující dávku, je možné se registrovat po 6 měsících od ukončeného očkování. Na vybraných místech je možné se nechat očkovat i bez registrace. Seznam očkovacích míst naleznete na webu zde >
Děti ve věku 12-16 let se mohou registrovat jen na určených místech s dětským lůžkovým oddělením, na očkování musí přijít s rodičem, u podání vakcíny musí být pediatr. Potvrzení o očkování, negativním testu nebo prodělané nákaze si můžete stáhnout na webu ocko.uzis.cz

Jak prokázat bezinfekčnost?
Potvrzením o ukončeném očkování (nejméně dva týdny po poslední dávce), negativním testem na Covid-19 (PCR test platí 7 dní, antigenní test 3 dny – od 1. listopadu PCR test platí 3 dny, antigenní test 24 hodin) nebo potvrzením o prodělaném onemocnění Covid-19 v posledních 180 dnech. Doklady nemusí prokazovat děti do 12 let.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR