Zveřejněno: 30.11.2020 | Aktualizováno: 12.12.2020

Do třetího stupně protiepidemického systému PES přejde Česká republika ve čtvrtek 3. prosince 2020. Na dalším postupu v rozvolňování epidemiologických opatření se shodla vláda ČR na mimořádném jednání v neděli 29. listopadu 2020.

Od čtvrtka 3. prosince 2020 budou moci v omezené podobě a za přísných hygienických opatření otevřít restaurace, všechny obchody a služby. Uskutečnit bude možné třeba i vánoční trhy, avšak lidé na nich nebudou moci přímo konzumovat zakoupené potraviny. Skončí také zákaz vycházení a zákaz nedělního prodeje.

Další rozvolnění vládou nařízených protiepidemických opatření umožní přechod do třetího stupně protiepidemického systému, na němž se vláda jednomyslně shodla.

Zdroj: Vláda ČR

Uvedený stupeň pohotovosti pro ČR je odvozen od vývoje denních hodnot indexu rizika a dalších ukazatelů epidemie covidu-19, jako je pozitivita testů, denní přírůstky na 100 tisíc obyvatel, stav nákazy mezi seniory a reprodukční číslo nemoci v dané oblasti. Stanovení stupně pohotovosti je rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví ČR a hlavní hygieničky ČR.

Od 3. 12. 2020 platí stupeň č. 3

(Pozn.: Po kliknutí na obrázek se otevře stránka v novém okně s obrázkem ve zvětšené podobě)

Stupně protiepidemického systému PES:

Prodloužení nouzového stavu do 23. prosince 2020