Zveřejněno: 9.9.2020 | Aktualizováno: 9.11.2020

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na zhoršující se epidemickou situaci a od čtvrtka 10. září 2020 zavádí povinné nošení roušek ve všech vnitřních prostorách staveb mimo bydliště a ve společných prostorách škol. Nadále také platí celostátní povinnost nosit ochranné prostředky v prostředcích hromadné veřejné dopravy.

Podle ministerstva zdravotnictví jsou roušky základním preventivním opatřením nejen v souvislosti s Covid-19, ale také v souvislosti s blížícím se obdobím respiračních onemocnění.

Roušky budou od 10. září povinné mimo bydliště nebo místo ubytování (např. hotelový pokoj). V případě budov škol, školských zařízení a budov vysokých škol se povinnost vztahuje pouze na společné prostory těchto budov (např. chodby a záchody). Výjimku z povinnosti mají například děti do dvou let, děti a pedagogové v mateřských školách, hospitalizovaní pacienti, osoby při provádění autorského díla, moderátoři, sportovci v době tréninku nebo soutěže, snoubenci v průběhu obřadu a další.

Více informací naleznete na webu MZČR zde >

Mimořádné opatření MZČR – dokument [formát pdf] zde >

Ministerstvo zdravotnictví spustilo centrální informační linku ke koronaviru 1221

Linka 1221 slouží pro dotazy veřejnosti související s pandemií onemocnění COVID-19. V provozu je každý všední den od 8:00 do 19:00 hodin, o víkendech pak od 9:00 do 16:30 hodin. Dotazy veřejnosti zodpoví proškolení medici a medičky. V pravidelných směnách se jich na lince střídá téměř stovka.
Informační linka ke koronaviru 1221 je důležitou součástí systému Chytré karantény. Od 1. září, kdy byl provoz linky zahájen, odbavili operátoři již více než 10 000 hovorů a odeslali přes 900 SMS s doplňujícími informacemi. To dělá průměrně 1 500 hovorů a 130 SMS denně. V provozu je 7 dní v týdnu. Pokud se občan na linku obrátí mimo pracovní dobu, operátoři mu zavolají zpět. Od jejího spuštění již takto zpětně oslovili 2 000 osob.
Volání na toto zkrácené číslo může být zpoplatněno v závislosti na ceníku vašeho operátora.
Více informací na webu MZČR zde >

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR