Zveřejněno: 1.10.2020 | Aktualizováno: 22.10.2020

Oblastní nemocnice v Mladé Boleslavi (Klaudiánova nemocnice) slavnostně otevřela za přítomnosti hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové ve středu 30. září 2020 nový parkovací dům. Výstavba tohoto domu trvala méně než rok. Veřejnost nový parkovací dům začne využívat od čtvrtka 1. října 2020. Až do pondělí 5. října 2020 do 6:00 hodin si mohou pacienti a veřejnost zdarma vyzkoušet parkování v novém parkovacím domě Klaudiánovy nemocnice. Následně bude účtováno parkovné dle platného ceníku.

Zatímco původní parkoviště nabízelo pouze 150 parkovacích míst, nový sedmipatrový parkovací dům jich má 640. Nachází se poblíž křižovatky ulic Palackého a Laurinova a vjezd je oproti původnímu vjezdu do areálu posunut směrem ke křižovatce ulic Laurinova a Palackého. Palackého se navíc stala u parkovacího domu částečně pěší zónou, aby tudy auta nemohla projíždět a okolí parkovacího domu tak bylo bezpečnější. Směrem od ulice Boženy Němcové k Husově ulici je Palackého jednosměrná. Celkově se změnilo celé okolí původního parkoviště: zmizela nevzhledná zeď a prostor se otevřel. Vznikly nové chodníky, přibyla zeleň, upraveny byly také komunikace dělícími ostrůvky pro bezpečnější přecházení chodců. Zbourána byla původní vrátnice, která je již nepotřebná.

Provozovatelem nového parkovacího domu u nemocnice jsou Městské parkovací domy Mladá Boleslav, která je v majetku města. Tato společnost tak provoz nemocničního parkovacího domu efektivně naváže na parkovací systém v centru města.

Parkování v novém parkovacím domě nebude dražší než na původní ploše. Od pondělí do pátku od 6 do 16 hodin zde lidé zaplatí za první hodinu parkování 10 korun, každá další započatá hodina stojí 20 korun. Po 16. hodině ve všední dny mohou lidé nechat vozidla zaparkovaná až do 6:00 hodin následujícího dne za 10 Kč. V sobotu, v neděli a ve státní svátky zaplatí řidiči paušál 10 korun za jeden vjezd nebo jednu provozní dobu, která trvá od 6:00 do 5:59 hodin dalšího dne. Dárci krve a krevní plazmy budou mít během odběru parkování zcela zdarma. Nadále také platí, že pokud lidé nakoupí v nemocniční lékárně nad 100 korun, za parkování v našem parkovacím domě platit nebudou. Pacienti dialýzy a nukleární medicíny budou nadále využívat parkovací plochy přímo u pavilonu těchto oddělení. Kompletní provozní řád a ceník najdou zájemci na webu nemocnice v rubrice Pro pacienty a veřejnost – záložka Parkování. Zaměstnanci nemocnice budou v parkovacím domě parkovat také – určena pro ně budou nejvyšší patra budovy za podmínek, které najdou na intranetu nemocnice. K dispozici bude také budova lidem, kteří bydlí v okolí nemocnice.

Náklady na stavební práce byly vyčísleny na 190 milionu korun bez DPH, a to včetně potřebného vybavení technologiemi, areálových komunikací, parteru a protihlukových opatření. Za úvěr, který si na stavbu parkovacího domu nemocnice vzala, ručil Středočeský kraj (z 80 %) a město Mladá Boleslav (z 20 %).

Zdroj: Klaudiánova nemocnice