Zveřejněno: 1.3.2019 | Aktualizováno: 30.9.2019

Muzeum na mladoboleslavském hradě je v březnu 2019 pro veřejnost otevřeno úterý až pátek od 9:00 do 17:00 hodin, sobota a neděle od 9:00 do 12:00 a 12:30 – 17:00 hodin. Kromě stálých expozic Paměť města a Venkov v proměnách času, výstav dlouhodobých jako Rodinná dílna Jelínků a Pověstné báchorky Mladoboleslavska, se můžete těšit na tři nové výstavy a obvyklé přednášky na různá témata.

Výstava JAROSLAV PANUŠKA bude zahájena vernisáží v sobotu 2. 3. 2019 v 15 hodin a potrvá do neděle 12. 5. Mapuje méně známou část díla Jaroslava Panušky (1872 – 1958), žáka proslulé Mařákovy školy, krajináře a také nadšeného zájemce o archeologii a historii. Představeny budou především náměty z pohanského dávnověku: rekonstrukce pravěkého života, obětiště, stáda mamutů, Panuškovy dokumentační práce a také obrazy hradů Českého ráje. Mistrův život i jednotlivá díla budou zasazeny do širších časoprostorových souvislostí. Milovníci výtvarného umění se mohou těšit na známá i doposud nikdy nevystavovaná díla, průvodcem jim bude proslulé Panuškovo Prtioko. Exkluzivně pouze na první dva týdny výstavy bude k vidění také legendární dílko  Jak by vypadal katolický hřbitov, kdyby Římané místo křižování věšeli.

Druhá nově zahájená výstava JAK ŠEL ČAS JASELSKOU ULICÍ bude zahájena vernisáží v úterý 5. března v 17 hodin a potrvá do neděle 5. 5. 2019. Z fotografického cyklu s názvem Jak šel čas, v němž si připomínáme proměny známých mladoboleslavských lokalit, bude věnována Jaselské ulici. Jaselská ulice vyrostla na místě původních středověkých dvorců při samém okraji tehdejšího města. Hraniční polohu zaujímala ještě i na přelomu 19. a 20. století – za ulicí čítající jen něco málo přes deset popisných čísel se ve směru ke Kosmonosům rozkládalo už jen cvičné pole rolnické školy a několik málo osamocených budov. Většina současné zástavby Jaselské ulice pochází z konce 19. A počátku 20. století. V průběhu 2. poloviny 20. století byla řada domů v ulici přestavěna, jiné zmizely úplně a připomínají je už jen historické fotografie.

Třetí výstava MLADÁ BOLESLAV INSPIRUJE  – EDUARD ŠTORCH bude k vidění od čtvrtka 21. 3. do úterý 31. 12. 2019. Volně přístupná panelová výstava na nádvoří mladoboleslavského hradu mapuje působení Eduarda Štorcha v našem kraji a naopak – inspiraci, kterou spisovatel na Mladoboleslavsku našel. Představeny budou Štorchovy archeologické nálezy a lokality, které se staly námětem některých jeho příběhů. Těm hlavními jsou romány Zastavený příval a poslední Štorchova kniha Minehava. Oba příběhy se zčásti odehrávají v západní části Mladoboleslavského okresu a přivádějí čtenáře i na hradiště a další archeologická naleziště v okolí Mladé Boleslavi.

Zdroj: Mladoboleslavsko