Zveřejněno: 12.5.2019 | Aktualizováno: 18.5.2019

V pátek 17. května 2019 se v Ml. Boleslavi uskuteční Mladoboleslavská muzejní noc, kdy se ve večerním čase otevřou brány expozic Mladoboleslavského hradu, Městského paláce Templ, Leteckého muzea Metoděje Vlacha, Sboru českých bratří, Galerie Pod věží a v neposlední řadě ŠKODA Muzea. Mezi jednotlivými místy bude opět vypravena pravidelná linka historických autobusů ŠKODA 706 RO a ŠKODA 706 RTO ve směru ŠKODA Muzeum – Staroměstské náměstí – Letecké muzeum a v opačném směru. Autobusy budou vyjíždět v půlhodinových intervalech od 19:00 do 23:30 hodin. Cena jízdného je 20 Kč.

Mladoboleslavský hrad

Muzejní noc 2019 na mladoboleslavském hradě bude zahájena v 19:00 hodin výstřelem z děla z roku 1866, a ponese se zejména duchu detektivek a autentických kriminálních případů z Mladoboleslavska. Na „kriminalistické stezce“ si návštěvní mohou svůj postřeh, úsudek, a kriminalistické techniky. Dále mohou shlédnout výstavu Četnické historky mapující zajímavé kriminální příběhy z regionu Mladoboleslavska. Možná  potkají i  četníky v uniformách, kteří jakoby vystoupili z minulých dob. Ve 20:00 hodin se uskuteční recitál populárního písničkáře Jana Buriana, s kterým vzpomeneme výročí 30 let od Sametové revoluce 1989.
V průběhu celého večera a noci budou přístupny všechny stávající expozice a výstavy, například  Pověsti z Mladoboleslavska, výstava o lidovém kroji v netradičních souvislostech či nepřehlédnutelní sochaři Jelínkové z Kosmonos.
Otevřeno bude také hradní sklepení, kde bude možné nahlédnout do tajemství hradů a zámků vystavěných podél toku řeky Jizery. Přichystán je také zábavně poučný program pro nejmenší, kteří se prostřednictvím nezapomenutelných románů Eduarda Štorcha podívají do časů lovců mamutů.
Podrobný program naleznete na www.muzeummb.cz., www.facebook.com/muzeummladoboleslavska

Městský palác Templ

Pro všechny, kteří rádi tvoří, budou v Templu připraveny výtvarné dílny. Volně bude zpřístupněna jak stálá expozice k historii Mladé Boleslavi Templum historicum et archaeologicum Boleslaviense, tak i aktuální výstavy. Po celou bude u Templu zajištěno občerstvení.
Na parkánu paláce Templ se představí skupina historického šermu Merlet.  Ve 23:00 hodin se na parkánu paláce Templ uskuteční velký rytířský turnaj. Celkem třikrát v průběhu večera vystoupí v sálu galerie šansoniérka Zlatka Bartošková. Podrobný program naleznete na www.kulturamb.eu, www.facebook.com/palactempl

Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Již od 16:00 hodin se pro návštěvníky budou konat vyhlídkové lety. Od 18:00 hodin budou z muzea postupně vyjíždět originální historické letouny i dobové repliky tak, aby mohly být v 19:00 hodin zahájeny letecké ukázky. Postupně se představí všechna letuschopná letadla z leteckého muzea, především zajímavé originály jako Polikarpov PO2, Beta Minor, Bucker Jungmann a Bucker Jungmeister a také repliky historických letadel jako Racek PB6, Klemm L25, Bestiola, Fieseler Storch, Nieuport 12, Pfalz E1, Sopwith Pup, Fokker D8 a další. Malodoboleslavský Aeroklub, který je partnerem akce předvede letové ukázky větroňů, motorových letadel i tandémové seskoky. Program bude doprovázen komentářem. Všichni zájemci tak mohou přímo z galerie shlédnout zdarma všechny exponáty. Od 20:30 hodin se v letecké kantýně uskuteční koncert mladoboleslavské jazzové kapely Hot Club.
Letecké muzeum bude otevřeno do 24:00 hodin.

Sbor českých bratří

Od 20:00 hodin proběhne koncert mladoboleslavského smíšeného sboru Gospel Voices pod vedením Markéty Zavadilové, který má v repertoáru především současný gospel a české křesťanské písně. Od 23:59 hodin čeká návštěvníky velkolepá ohnivá show s názvem Kazatel od skupiny 2MuchFire. V prostorách Sboru bude volně přístupná výstava řezbářských prací a plastik Jana Strejciuse. V průběhu celé noci bude v prostorách Sboru volně přístupná výstava žáků mladoboleslavské ZUŠ s názvem „Kolem nás.“

Galerie pod věží

V Galerii pod věží je od 19 hodin  pro příchozí připraven  koncert žáků Základní umělecké školy. V průběhu večera se návštěvníkům s klavírní improvizací představí Zbyněk Jonáš. Zároveň si návštěvníci můžou prohlédnout výstavu výtvarných prací posluchačů a diplomantů MBU3V a VČS oboru: kresba, malba a jiné výtvarné techniky. Volně bude přístupna vyhlídková věž s nočním výhledem na celou Mladou Boleslav. Půdní prostor Galerie, kterým návštěvníci na věž procházejí, je zaplněn výtvarnými pracemi žáků místní 7. základní školy. Otevřeno bude i podzemí pod Galerií, které si obyvatelé Mladé Boleslavi můžou prohlédnout pouze jednou v roce, a to je právě při Muzejní noci.

ŠKODA Muzeum

ŠKODA Muzeum již tradičně zve na noční prohlídky výrobních provozů automobilky ŠKODA AUTO od 19:00 a 20:30 hodin. Registrace nutná od 18:00 hodin ve vestibulu muzea. Prohlídka závodu je možná pouze pro osoby od 10 let. Návštěvníci se mohou těšit i na volně přístupnou stálou expozici muzea a depozitář prototypů a sportovních vozů ŠKODA. Na sále Laurin & Klement Forum se představí ŠKODA Motorsport s vozem ŠKODA FABIA R5. Návštěvníci se budou moci projít vývojem motoristického sportu značky ŠKODA od prvního motocyklového závodu Narcise Podsedníčka v roce 1901 až po veleúspěšnou éru vozu ŠKODA FABIA R5, která stále trvá. V kinosále ŠKODA Muzea se představí nově zdigitalizované filmy z Archivu značky ŠKODA.
Nová výstava, Kvasiny – 70 let s okřídleným šípem, návštěvníky seznámí s historií výrobního závodu ŠKODA Kvasiny a představí ikonické vozy ŠKODA, které vyjely z bran kvasinské fabriky včetně nejstaršího z nich – ŠKODA SUPERB OHV z roku 1948. Pro děti bude připraven dětský koutek a výtvarná dílna zaměřená na motoristický sport.
Podrobný program naleznete na muzeum.skoda-auto.cz

Zdroj: Město Mladá Boleslav