Zveřejněno: 29.6.2018 | Aktualizováno: 30.9.2018

Jak dostat tatínka do polepšovny: Pěšky okolím Věžického rybníku

Nenáročný výlet pro pěší, vhodný pro rodiny s dětmi a s mírnou pomocí i pro invalidní vozíky.Provede Vás částí přírodní rezervace Podtrosecká údolí s nádhernými scenériemi, které znáte z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny (6 – 7 km).

Průběh trasy: Věžický rybník – rybník Vidlák – Věžický rybník (cca 6 – 7 km)

Mapa trasy

Náročnost s délka trasy: velmi nenáročná asi 6 – 7 kilometrová trasa vedoucí po rovině. Lze zvládnout s kočárky a s mírnou pomocí i na invalidním vozíku.

Popis trasy: Ideálním výchozím místem pro nenáročnou pěší turistiku za rodinným filmem Jak dostat tatínka do polepšovny je parkoviště u Věžického rybníku. Odtud se vydáte po žluté turistické značce směrem k rybníku Vidlák. Po prvních zhruba 200 metrech narazíte na informační středisko Správy CHKO Český ráj, kde v sezoně probíhají zajímavé výstavy a lze tu získat i různé propagační materiály. Věžický rybník bývá označován pro svoje unikátní klima za českorajské Benátky, to především kvůli výskytu teplomilných rostlin, které se na zbytku území již málokde vyskytují. Když budete pečlivě sledovat skály na druhé straně rybníka, již zanedlouho objevíte tu, která ve filmu posloužila scéně, kdy malý Vašek s tatínkem lezou na první skálu a Jana Preissová v roli maminky jim to zakáže v domnění, že tohle je jediná skála široko daleko…

Pokračujete cestou krásným údolím až k rybníku Vidlák. U paty rybníka je u stavidla lávka, kde se odehrála slavná scéna, kdy pošťák Petr Nárožný na babetě potká dědu v přestrojení za vodníka…. „Vodník, a říkal mi Fando“ a sjede i s babetou do rybníka. U Vidláku je také známé tábořiště a vyhlášená trampská hospoda. Vyplatí se tu zastavit na „buřta s cibulí“, večer se tady v sezoně konají trampské potlachy a za doprovodu kytar se zpívají písně typu Niagary až do ranního kuropění… odtud se po stejné cestě vydáte zpět k Věžickému rybníku, kde se můžete v horkých letních dnech i vykoupat.

Místa, památky, zajímavosti a služby na trase:
Věžický rybník – v sezoně tu bývá mobilní stánek s rychlým občerstvením, zázemí turistům poskytne informační centrum Správy CHKO
Vidlák – restaurace, občerstvení, veřejné tábořiště


Zdroj: Mladoboleslavsko.eu